Če vprašate starše otrok, ki nosijo zobni aparat, kaj so si najbolj zapomnili o zdravljenju vam bodo skoraj zagotovo povedali, da so za ortodonta dolge čakalne dobe. Zakaj je tako? Država zagotavlja določena finančna sredstva za ortodontsko zdravljenje. Seveda gre izplačilo preko zavarovalnic in ZZZS. Toda sredstva so vsako leto omejena, otrok, ki si želijo in potrebujejo zobni aparat, pa je iz leta v leto več. Zato so starši prisiljeni vzeti telefon v roke in klicati po različnih ortodontskih ambulantah in preverjati, kakšne so čakalne dobe. Kruta realnost je, da imajo pogosto ortodonti zasedene vse termine že za leto ali dve naprej.
Zato je za starše pomembno, da otroka odpeljejo k ortodontu čim prej. Zavarovalnica namreč krije stroške zdravljenja samo za tiste otroke, pri katerih ortodont začne zdravljenje pred dopolnjenim osemnajstim letom. Ko smo na portalu NIJZ preverili čakalne dobe z napotnico redno, je ta pri nekaterih ortodontih tudi več kot 2.500 dni. V letih to pomeni skoraj 7 let čakanja na začetek zdravljenja. Do prvega pregleda po podatkih Nacionalnega instituta za varovanje zdravja lahko pridete hitreje. Najdaljša čakalna doba je nekaj čez 1.100 dni, kar je okrog triletna čakalna doba za prvi pregled. Če se naročite danes vašega otroka čaka prvi pregled šele v drugi polovici leta 2020 ali kasneje v naslednjih krajih: Domžale, Kranj, Lendava, Slovenska Bistrica, Murska Sobota, Celje, Trebnje, Ljubljana, Krško. Najkrajša čakalna doba je na Ravnah na Koroškem, kjer ta znaša le 80 dni. So pa Ravne na Koroškem, kraj, ki izrazito odstopa od povprečja ostalih krajev. V vseh ostalih krajih otroke in starše čaka vsaj enoletno čakanje v čakalni vrsti.
Kako pa je s čakalnimi dobami pri odraslih? Ker odraslim zavarovalnica ne krije stroškov ortodontskega zdravljenja, je seveda zgodba povsem drugačna. V teh primerih ste samoplačniki in edina omejitev je čas ortodonta, ki ga nameni samoplačnikom. Zato pri ortodontih praktično ni čakalne dobe za odrasle in lahko pridete na vrsto že v nekaj dneh. Več podatkov in dodatno pomoč lahko najdete na strani ortodont eZobozdravnik, kjer je na eni od strani objavljen seznam ortodontskih ordinacij, pomagajo pa vam tudi pri iskanju ortodonta v Sloveniji.