Lateralni epikondilitis ali teniški komolec je bolečinsko stanje, ki prizadene zunanji del komolca, kjer se mišice podlakti pripenjajo na kost. Več si preberite na naslovu: https://centervitalizacije.si/teniski-in-golf-komolec-razlika-vzroki-zdravljenje-in-rehabilitacije/. Do težave pride zaradi vnetja tetiv, ki nastane kot posledica preobremenitve mišic, ki sodelujejo pri iztegovanju zapestja in prstov. Čeprav je ime povezano s tenisom, se teniški komolec pogosto pojavlja tudi pri ljudeh, ki redno izvajajo ponavljajoče se gibe rok in zapestja. Med dejavnosti, ki povečujejo tveganje za to stanje, spadajo ročno delo, tipkanje, igranje glasbenih inštrumentov ter dvigovanje težjih predmetov.
Značilni simptomi in težave pri vsakodnevnih opravilih
Najbolj značilen simptom teniškega komolca je bolečina na zunanji strani komolca, ki je pogosto občutljiva na dotik. Bolečina se lahko širi po podlakti vse do zapestja in roke, kar otežuje vsakodnevne aktivnosti. Pogosto se pojavi tudi oslabitev prijema, kar pomeni, da so preprosta opravila, kot so nošenje vrečk, rokovanje ali obračanje kljuke, lahko precej otežena. Simptomi se praviloma poslabšajo pri specifičnih gibih, ki vključujejo iztegovanje zapestja, na primer pri igranju tenisa, slikanju ali uporabi izvijača.
Teniški komolec nastane zaradi preobremenitve mišic in tetiv na zunanji strani komolca, predvsem zaradi ponavljajočih se gibov zapestja in roke. Med najpogostejše vzroke sodijo športi, kot je tenis, še posebej pri nepravilni tehniki backhanda, ter drugi športi z loparjem. Pogost vzrok je tudi ročno delo, ki vključuje uporabo orodij, kot so kladiva, izvijači in čopič za slikanje ali barvanje. Dolgotrajna uporaba računalnika, zlasti tipkanje in uporaba miške, lahko prav tako povzroči obremenitev mišic podlakti. Poleg tega so glasbeniki, ki igrajo inštrumente, kot so kitara ali violina, prav tako izpostavljeni tveganju, saj njihovo igranje zahteva ponavljajoče se gibe zapestja.
Teniški komolec nastane zaradi vnetja tetiv na lateralnem epikondilu, kar je kostna izboklina na zunanji strani nadlahtnice. Na tem mestu se kite mišic podlakti, med njimi tudi kratek iztegovalec zapestja (m. extensor carpi radialis brevis), pripenjajo na kost. Prekomerna uporaba teh mišic povzroči mikro poškodbe tetiv, kar vodi v vnetje in bolečino. Gre za degenerativne spremembe v tkivu, kjer so kolagenska vlakna, ki sestavljajo tetive, poškodovana, kar dodatno prispeva k razvoju tega bolečinskega stanja.