Paradontoza je bolezen dlesni in gre za napredujoče vnetje, ki prizadene tkiva, ki podpirajo zobe, vključno s kostmi. Nezdravljena paradontoza lahko povzroči izgubo zob, kar negativno vpliva na splošno zdravje in kakovost življenja. Prvi znaki parodontoze so lahko kot gingivitis, blago vnetje dlesni, ki ga spremljajo rdeče, otekle in krvaveče dlesni. Če se ta zgodnja faza bolezni ne zdravi, se vnetje razširi in začne uničevati podporna tkiva in kost, kar vodi do nastanka parodontalnih žepov. Ti žepi se lahko napolnijo z bakterijami, kar še dodatno pospeši napredovanje bolezni.
Paradontoza je resna bolezen, ki lahko močno vpliva na ustno in splošno zdravje. Z redno in skrbno ustno higieno, pravočasnimi obiski zobozdravnika in zdravim življenjskim slogom pa lahko vsakdo zmanjša tveganje za njen nastanek ali napredovanje. Razlogi za nastanek paradontoze so večplastni. Najpogostejši dejavnik je slaba ustna higiena, ki omogoča nabiranje zobnih oblog in tvorbo zobnega kamna, kjer se bakterije hitro razmnožujejo. Vendar pa niso vsi enako dovzetni za razvoj paradontoze. Dednost, kajenje, stres, nekatere sistemske bolezni (kot je diabetes) in slabe prehranjevalne navade prav tako pomembno prispevajo k razvoju bolezni.
Za preprečevanje paradontoze je ključna dobra ustna higiena. Redno ščetkanje zob, uporaba zobne nitke in ustnih vodic pomagajo odstranjevati zobne obloge in preprečujejo nastanek zobnega kamna. Pomembno je tudi redno obiskovati zobozdravnika ali parodontologa, ki lahko pravočasno zazna in ustrezno zdravi zgodnje znake paradontoze.
Če je paradontoza že v napredovani fazi, je zdravljenje bolj kompleksno in pogosto zahteva strokovno intervencijo. Poleg globinskega čiščenja dlesni, ki odstrani obloge in kamen pod dlesnijo, lahko zdravljenje vključuje tudi kirurške postopke za obnovitev poškodovanih tkiv. V nekaterih primerih je treba uporabiti tudi antibiotike za nadzor nad bakterijsko okužbo.
Čeprav se paradontoza pogosto razvija počasi in brez očitnih bolečin, njeni učinki na dolgi rok lahko privedejo do resnih zdravstvenih težav. Raziskave so pokazale povezave med paradontozo in nekaterimi sistemskimi boleznimi, kot so bolezni srca, sladkorna bolezen in celo zapleti v nosečnosti. Bakterije iz parodontalnih žepov lahko vstopijo v krvni obtok in povzročijo vnetje v drugih delih telesa, kar dodatno poudarja pomen preprečevanja in zgodnjega zdravljenja te bolezni.