demenca
Zdravje

Demenca: Razumevanje bolezni in kako pomagati bližnjim

Demenca je v sodobni družbi vedno bolj pogosta bolezen. Prizadeta je predvsem starejša populacija in vpliva tako da bolnika, kot tudi na njegove družinske člane in skrbnike. Demenca napreduje postopoma, ko začne bolnik izgubljati kognitivne funkcije. Najbolj prizadeti so spomin, razmišljanje, orientacija in pa sposobnost vsakodnevnega opravljanja osnovnih življenjskih stvari. Vzroki za demenco so lahko zelo različni – najpogosteje je Alzheimerjeva bolezen, sledijo vaskularna demenca, Lewyjeva telesca in druge oblike.

Simptomi in demenca

Kot smo že omenili, demenca napreduje počasi. Najprej se začne pojavljati pozabljivost, zmedenost v času in prostoru ter težave z jezikom. Z napredovanjem bolezni, oseba postane odvisna od pomoči drugih. Pomembno je, da se bolezen prepozna dovolj zgodaj in se ne zanemari prvih znakov. Le tako se lahko bolezen lažje obvladuje. S tem se tudi izboljša kakovost življenja bolnika.

Kaj pa zdravila?

Trenutno še niso razvili nobenega zdravila za demenco. Obstaja pa več različnih terapij, ki lahko bolezen ali njeno napredovanje upočasnijo. Pri pomoči bolniku naj bodo vključeni tako zdravstveni delavci, kot tudi družinski člani, ker bo vsakršna podpora okolice zelo vplivala na potek bolezni. Bolnik, ki trpi za demenco ima rad rutino, mirno okolje in empatično komunikacijo. To naj upoštevajo vsi, ki za bolno osebo skrbijo.

Pomemben del zaviranja bolezni je tudi preventiva. Tu gre predvsem za zdravo prehrano, telesno dejavnost, izogibanje stresu in kognitivno aktivnost, ki lahko zmanjšajo tveganje za razvoj demence. Raziskave zadnjih let potrjujejo, da je družbena vključenost in učenje novih veščin zelo pomembno za ohranjanje možganskih funkcij v starosti.

demenca

Odličen način s katerim lahko pomagamo bolnikom, je fizioterapija. Z njo ohranjamo gibljivost, ravnotežje in pa samostojnost v vsakdanjem življenju. Pod strokovnim vodstvom fizioterapevta je vadba pomembna tudi zato, da preprečimo padce, zmanjša se togost mišic, spodbuja prekrvavitev in pomaga ohranjati orientacijo v prostoru. pozitivno vpliva tudi na razpoloženje in duševno počutje osebe z demenco.

Osebe, ki začnejo izgubljati spomin, imajo običajno slabo mišljenje o sebi, zmanjša se jim samozavest. Zato je pomembno, da z njimi ohranjamo spomine, da jih s primernimi vajami in izzivi naučimo uporabljati delujoč del možganov za ohranjanje spominov in znanja.

Zavedajmo se,

Da demenca ni del običajnega staranja, ampak resno zdravstveno stanje, ki zahteva razumevanje in podporo. Z ozaveščanjem in odprtim pogovorom o bolezni lahko ustvarimo družbo, ki bolnikom z demenco in njihovim bližnjim omogoča dostojanstveno življenje, podporo ter upanje.

Mogoče ti bo všeč tudi ...